Wydarzenia 2015


18.12.2015

III Gminne Spotkanie Przedświąteczne Drzewica 2015

W piątek, 18 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy odbyło się III Gminne Spotkanie Przedświąteczne Drzewica 2015. W tym roku w organizację wydarzenia włączyło się dziewięć placówek oświatowych z terenu gminy i miasta Drzewica, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy. Na zaproszenie Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” oraz partnerów wydarzenia odpowiedziało blisko 300 mieszkańców, których powitał w „Hubalu” Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy Marian Pisarski. Oficjalnego otwarcia III Gminnego Spotkania Przedświątecznego dokonał Prezes Zarządu Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń” Dominik Niemirski. Jasełka w tym roku przedstawiło Przedszkole Samorządowe w Drzewicy. Dzieci zaprezentowały wspaniały montaż słowno-muzyczny ukazujący Narodzenie Syna Bożego. Druga część występów artystycznych to wspólne kolędowanie z uczestnikami i pracownikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy. Najważniejszą częścią uroczystości było przybycie tuż po godzinie 18 Mikołaja w asyście pomocników, który obdarował wszystkich świątecznymi prezentami.

16.12.2015

Spotkanie Wigilijne

Już po raz dziesiąty w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Drzewicy odbyło się Spotkanie Wigilijne, podczas którego przy wspólnym kolędowaniu wszyscy składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Życząc sobie wzajemnie wszystkiego dobrego na Święta Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy Rok zasiedliśmy do stołu, aby wedle tradycji skosztować potraw wigilijnych przygotowanych przez podopiecznych. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali paczki świąteczne. W zamian za upominki mogliśmy wysłuchać kolęd wykonywanych w grupach, w ramach konkursu. Czas Świąteczny to także podsumowanie całego roku pracy uczestników, za którą należą się podziękowania.

26.11.2015

Spotkanie Andrzejkowe

W czwartek 26. listopada 2015 r. spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Opoczna oraz z przyjaciółmi z WTZ z Żarnowa na Integracyjnej Dyskotece Andrzejkowej zorganizowanej przez WTZ Opoczno. Impreza jak przystaje na jej charakter była typowo taneczna. Pan DJ Piotr przygotował na tą okazję dobrą muzykę. Były utwory disco oraz biesiadne, bawiono się solo, w kółeczkach i oczywiście w parach. Czas szybko płynął i trudno było się pożegnać, więc nie brakowało utworów na bis.
Spotkanie uważamy za bardzo udane i nie możemy się doczekać kolejnego. Podziękowania dla WTZ Opoczno.

19.11.2015

Święto środowiska osób z niepełnosprawnością

Wielka Gala Integracji organizowana jest w Warszawie co roku z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy Naszego Warsztatu wraz z całą Kadrą wzięli udział w tym wspaniałym wydarzeniu. Swoją obecnością zaszczyciły nas Pani Maria Sołtysiak Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Zdrowia i Osób Niepełnosprawnych z Opoczna i Pani Wiesława Kurowska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie, które wraz z Nami pojechały do stolicy aby świętować Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
To największe tego typu wydarzenie w Polsce, podsumowujące roczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. W wydarzeniu brały udział osoby z niepełnosprawnością, popularni artyści, politycy, dziennikarze oraz przedstawiciele firm zaangażowanych w działania na rzecz naszego środowiska.
Wielka Gala Integracji 2015 odbyła się 19 listopada 2015 roku w Expo XXI w Warszawie. Podczas tegorocznej edycji tradycyjnie wystąpiły gwiazdy polskiej estrady.
Na scenie pojawił się chór Sound’n’Grace, nagrodzony za tegoroczny Debiut Roku podczas gali Eska Music Awards 2015, a także nominowany do prestiżowej nagrody najlepszego polskiego wykonawcy podczas gali MTV Europe Music Awards 2015 w Mediolanie. Wystąpił również Kamil Czeszel, utalentowany wokalista poruszający się o kulach, znany między innymi z interpretacji utworów Czesława Niemena. Kamil był jednym z największych odkryć tegorocznego Przystanku Woodstock.

23.09.2015

Wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi

23. września.2015 r. byliśmy na wycieczce w Łodzi. W czasie wyjazdu mogliśmy obcować z kulturą, oglądając na deskach Teatru Powszechnego sztukę pt. „Godzina spokoju” autorstwa Floriana Zellera. „Godzina spokoju” to błyskotliwa komedia, dająca do myślenia. Świetne dialogi, efekty dźwiękowe, wszystko to sprawiło, że na widowni niejednokrotnie słychać było salwy śmiechu.
Po skończonym spektaklu mięliśmy spotkanie z jednym z aktorów, panem Andrzejem Jakubasem, który opowiedział nam o pracy aktora i oprowadził nas po Teatrze Powszechnym. Byliśmy w miejscach, które nie są dostępne dla zwykłego widza ale dla nas zrobił wyjątek.
W drodze powrotnej zjedliśmy wspólnie kolację i tym miłym akcentem zakończyliśmy nas dzień.

18.09.2015

Wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego

18. września 2015 r. uczestnicy wraz z pracownikami odbyli wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego.
Jedną z atrakcji było zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej „Groty Nadgórzyckie”, które odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Trasa wzbogacona jest ekspozycjami m.in. manekinami, narzędziami górniczymi z epoki, w której powstawały groty. Zadbano także o efekty dźwiękowe, dzięki którym podczas zwiedzania można było posłuchać odgłosów wydobywania piasku. Ta podziemna wędrówka, podczas której mogliśmy spotkać dawnych górników i legendarnych lokatorów Grot Nadgórzyckich wzbudziła w nas niezapomniane wrażenia.
Kolejnym punktem naszej wycieczki były „Niebieskie źródła”, których urok polega na tym, że woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody posiada niepowtarzalną, zieloną barwę o różnych odcieniach, zależnie od warunków pogodowych. Zachwyciła nas cisza i urok tego niepowtarzalnie pięknego miejsca.

05.09.2015

"Spotkanie Przyjaciół” w Wieruszowie


W dniu 05 września 2015 roku Uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy uczestniczyli w Regionalnej Imprezie, Integracyjnej pod hasłem „Spotkanie Przyjaciół” w Wieruszowie.
Po raz XVI organizatorem Regionalnej Imprezy Integracyjnej „Spotkanie Przyjaciół” było Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”, Zakład Aktywności Zawodowej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie.
Celem spartakiady było:
• Popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych
• Rehabilitacja i podnoszenie sprawności fizycznej
• Integracja ze społeczeństwem
• Uczenie właściwego zachowania i współzawodnictwa
• Wspomaganie osób niepełnosprawnych w ich całościowym rozwoju(fizycznym, intelektualnym, estetycznymi emocjonalnym)
• Zachęcenie do uprawiania sportu i zdrowego trybu życia.

23.06.2014

Pielgrzymka młodzieży oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Drzewicy do Studzianny

Po raz pierwszy grupa naszych uczestników wzięła udział w pieszej pielgrzymce do sanktuarium w Studziannie. Trasa jaką przebyliśmy to około 14 km. Zbiórka miała miejsce o godzinie ósmej na placu przed kościołem pod wezwaniem św. Łukasza w Drzewicy. Na samym początku ks. proboszcz Adam Płuciennik pomodlił się w imieniu pielgrzymujących udzielając błogosławieństwa. Dalszej części pielgrzymki przewodniczył ks. Marcin oraz wikary z parafii pod wezwaniem bł. Władysława z Gielniowa. Przez całą drogą uczestnikom towarzyszył śpiew parafialnej scholi, piękne krajobrazy lasów oraz wspólna modlitwa. Mieliśmy dwa „postoje” za domkiem myśliwskim oraz w miejscowości Brudzewice, podczas których każdy mógł odpocząć i coś zjeść. Do sanktuarium dotarliśmy o godzinie 12:30 (pół godziny wcześniej). Grupa została gorąco przywitana prze ojców Filipinów, którzy przed mszą krótko opowiedzieli o historii sanktuarium oraz istocie pielgrzymowania do Cudownego Obrazu św. Rodziny. Na zakończenie pielgrzymki zostało zorganizowane ognisko w ogrodach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pielgrzymki.

13.06.2015

XI Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej Województwa Śląskiego

W dniu 13 czerwca 2015 roku uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy wyruszyli w daleką drogę, aby wziąć udział w Koncercie Finałowym XI Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej Województwa Śląskiego w Łazach k/ Zawiercia.

06.06.2015

III Spławikowe Integracyjne Zawody Wędkarskie

W dniu 13 czerwca 2015 roku uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy wyruszyli w daleką drogę, aby wziąć udział w Koncercie Finałowym XI Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej Województwa Śląskiego w Łazach k/ Zawiercia.

29.05.2015

Integracja po raz ósmy

Już po raz ósmy rozegrano w Drzewicy zawody integracyjne z udziałem uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej. W tym roku do inicjatywy przyłączyło się Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”, realizujące zadanie pn. „Miniigrzyska paraolimpijskie Drzewica 2015”, dofinansowane ze środków powiatu. Zawody miały miejsce 29 maja w sali gimnastycznej ZSP i na orliku. Zgromadziły kilkadziesiąt osób – uczestników i kadrę WTZ, młodzież i nauczycieli ZSP oraz członków DCW.
Całość rozpoczęła się od rozgrzewki w formie aerobiku, którą poprowadziła wolontariuszka Joanna Lis. Jak zawsze nie zabrakło gier, zabaw i konkurencji sportowych. Nad sprawnym przebiegiem rywalizacji czuwali nauczyciele Piotr Podogrocki i Edyta Bartos oraz instruktorka WTZ Karolina Sówka.
Wyścigi sprawnościowy z wykorzystaniem piłek gimnastycznych, skakanek, ringo, czy rakietek badmintona wzbudzały wiele emocji wśród startujących. Podobnie było w przypadku meczu piłki nożnej drużyn mieszanych, rozegranego na orliku.
W radosnym nastroju przebiegło tez uroczyste podsumowanie zawodów. Dzięki DCW wszyscy uczestnicy otrzymali medale i upominki rzeczowe. Wolontariusze zapewnili ponadto sprzęt sportowy, niezbędny do realizacji imprezy.
Drzewickie zawody są znakomitym przykładem tolerancji, współpracy oraz integracji osób niepełnosprawnych z młodzieżą szkolną i mieszkańcami.

22.05.2015

Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Opocznie

Spotkanie z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą. Następnie udaliśmy się do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Część oficjalna została otwarta przez zaproszonych gości, po których wystąpieniu zaprezentowały się poszczególne grupy artystyczne z naszego powiatu: Warsztatu Terapii Zajęciowej z Żarnowa, Domu Pomocy Społecznej z Niemojowic, Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej z Opoczna, Szkoły im. Jana Brzechwy, Warsztatu Terapii Zajęciowej z Opoczna, Środowiskowego Domu Samopomocy z Olszowca, Domu Pomocy Społecznej z Drzewicy, Warsztatu Terapii Zajęciowej z Drzewicy. Nasza grupa artystów przedstawiła układ taneczny do utworu Chrisa DeBurgha - Lady In Red. W przedstawieniu wzięli udział: Emilia Zdziaszek, Mariusz Tomczyk, Ewa Białek i Łukasz Tępiński. Występ został przygotowany przez instruktorki terapii zajęciowej - Panią Ewę Bulską oraz Joannę Kalużną.

21.05.2015

X Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Ziemia Łódzka 2015"

21 maja Warsztat Terapii Zajęciowej z Drzewicy wziął udział w X Wojewódzkiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Ziemia Łódzka 2015” w Uniejowie. Na Kompleksie Boisk Piłkarskich im. Włodzimierza Smolarka do rywalizacji przystąpiło 476 uczestników Olimpiady z 57 drużyn.

29.03.2015

Kiermasz Wielkanocny 2015

W Niedzielę Palmową 29.marca 2015 r. w godzinach 9:00 - 14:00 na placu przed kościołem pod wezwaniem św. Łukasza w Drzewicy odbył się Kiermasz Wielkanocny zorganizowany przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy. Nasze stoisko było wypełnione własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, między innymi: koszyki wielkanocne, pisanki zdobione kolorowymi sznurkami, drewniane zajączki, baranki, koguciki, kwiatki filcowe, ozdoby na patyczkach, borówki i wiele innych.
Jak co roku stoisko z pracami uczestników WTZ Drzewica cieszyło się dużym zainteresowaniem i uznaniem.

09.03.2015

Dzień Kobiet w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Drzewicy

8 marca to dzień w którym kobiety obchodzą swoje święto. Mężczyźni wyrażają w tym dniu szacunek, podziw dla pań obdarowując je kwiatami lub drobnymi upominkami. W naszym Warsztacie, także nie zapomniano o paniach. W związku z tym, że 8 marca był dniem wolnym od zajęć świętowano 9 marca w poniedziałek. O godzinie 11 wszyscy zebraliśmy się w pracowni gospodarstwa domowego uroczyście składając najserdeczniejsze życzenia. Panie otrzymały kwiaty oraz słodkie upominki.

04.03.2015

Warsztaty tworzenia ozdób wielkanocnych zorganizowane przez Bibliotekę Samorządową

Kultywując lokalną tradycję opoczyńską uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy wzięli udział w zajęciach samodzielnego wykonywania palm wielkanocnych zorganizowanych przez Bibliotekę Samorządową Gminy i Miasta Drzewica. Pani prowadząca zajęcia krok po kroku zapoznała nas z historią ludową oraz technikami tworzenia palm. Z przygotowanych wcześniej materiałów: bibuły, słomy, suszonych kwiatów, sznurków stosując się do kierowanych instrukcji rozpoczęliśmy pracę od podstaw. Po kilku godzinach powstały arcydzieła sztuki ludowej, które można obejrzeć na naszej stronie w galerii prac.

25.02.2015

Na seansie w nowo otwartym kinie

W marcu 2010 r. w naszej szkole odbędzie się konkurs wiedzy dotyczący twórczości Fryderyka Chopina. Znajomość wskazanej literatury obowiązkowa - szczegóły w regulaminie dostępnym w sekretariacie oraz zakładce "Pliki do pobrania".

12.02.2015

Walentynki z WTZ Opoczno

W czwartek 12. lutego 2015 r. w ostatnim tygodniu karnawału spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Opocznie na Integracyjnej Dyskotece Walentynkowej. Impreza jak przystaje na jej charakter była typowo taneczna. Pan DJ Piotr przygotował na tą okazję dobrą muzykę. Były utwory disco oraz biesiadne, bawiono się solo, w kółeczkach i oczywiście w parach. Czas szybko płynął i trudno było się pożegnać, więc nie brakowało utworów na bis.
Spotkanie uważamy za bardzo udane i nie możemy się doczekać kolejnego. Podziękowania dla WTZ Opoczno.