Wydarzenia 2016


20.12.2016

IV Gminne Spotkanie Przedświąteczne w Drzewicy

We wtorek, 20 grudnia 2016 roku odbyło się IV Gminne Spotkanie Przedświąteczne w Drzewicy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. W realizację tegorocznej edycji zadania włączyło się 11 podmiotów, w tym Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy, Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy, a także placówki oświatowe: Przedszkole Samorządowe w Drzewicy, szkoły podstawowe w Drzewicy, Brzustowcu, Jelni, Krzczonowie, Radzicach Dużych, Domasznie, Idzikowicach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy. Spotkanie, które rozpoczęło się tuż po godzinie siedemnastej zgromadziło blisko 300 mieszkańców gminy i miasta Drzewica. Na zaproszenie organizatorów do Regionalnego Centrum Kultury przybyli również przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oraz organizacji społecznych.
Uroczystość poprowadził Prezes Zarządu DCW „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski, który podkreślił, że Gminne Spotkanie Przedświąteczne organizowane na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia jest doskonałą okazją do tego, by sprawić radość i wyzwolić uśmiech u najmłodszych mieszkańców gminy i miasta Drzewica. Następnie na scenę wkroczyli aktorzy z Regionalnego Centrum Kultury z przedstawieniem teatralnym „Śpiąca Królewna” w reżyserii Marty Szymańskiej. Swoim występem Spotkanie wzbogaciła również grupa wokalno-taneczna „Tęczusie”, która wykonała utwory znanego wszystkim zespołu – Arka Noego. W oczekiwaniu na wizytę Świętego Mikołaja, Prezes Zarządu DCW „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski wręczył podziękowania wszystkim koordynatorom IV Gminnego Spotkania Przedświątecznego. W czasie Spotkanie nie mogło zabraknąć kolędowania. Do wspólnego śpiewu swoim wspaniałym występem zachęcili uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy. Nasza grupa ubrana w świąteczne stroje oraz mikołajkowe czapki wykonała 2 kolędy - Przybieżeli do Betlejem, Jeden Dzień w Roku.
Po wspólnym kolędowaniu nadszedł wreszcie długo wyczekiwany moment przez wszystkich uczestników Spotkania. Świętego Mikołaja, który przybył do Drzewicy w asyście śnieżynek i pomocników powitano gromkimi brawami, a także wierszykiem w wykonaniu przedszkolaków.

16.12.2016

W Podróży do Betlejem

“Podróż do Betlejem” to półtoragodzinne widowisko, na które składają się sceny towarzyszące narodzinom Jezusa Chrystusa. Rozgrywa się w pięknej scenerii ośrodka Fundacji Proem w Zakościelu. O godzinie 16 przeszliśmy do sali, w której odbyła się pierwsza część przedstawienia – koncert kolęd zespołu Exodus 15 połączony z animacjami multimedialnymi. Druga najbardziej emocjonująca część rozgrywała się w lesie, nad brzegiem rzeki, w malowniczej, stuletniej willi.
Po 40 minutach zostaliśmy poproszeni przez wolontariusza o wyjście na dwór - otoczeni przez aktorów, rzymskich żołnierzy przenieśliśmy się w czasie 2 tysiące lat wstecz. Wędrując do Betlejem doświadczyliśmy wszystkimi zmysłami kultury ówczesnych czasów. Poznaliśmy postacie biblijne. Stając się świadkami ciekawych wydarzeń z ich codziennego życia towarzyszyliśmy im w niezwykłej podróży do poznania prawdy o narodzeniu Mesjasza.
W trakcie podróży przez Judeę poznaliśmy historię z życia Józefa i Maryi, pojawił się równiej Archanioł Gabriel zwiastujący narodziny Syna Bożego. W czasie drogi spotkaliśmy trzech mędrców rozprawiających o gwieździe, która zabłysła na wschodzie. Na szlaku pojawił się również Herod, który na wieść narodzinach nowego króla nakazał pozabijać wszystkich chłopców poniżej dwóch lat. Betlejem powitało nas gwarem, zapachem i smakiem potraw. Byliśmy zaczepiani przez żebraków, handlarki namawiające do zakup biżuterii. W mieście nie brakowało zwierząt i posiłków dla strudzonych wędrowców. Po wyjściu z miasta spotkaliśmy pasterzy wyrwanych ze snu przez Anioła Pańskiego wyruszających do miejsca narodzin Chrystusa. Stajenka była ostatnią sceną – to przy niej z bliska przyglądaliśmy się nowo narodzonemu Jezusowi i wysłuchaliśmy przesłania jakie niesie ze sobą ta historyczna chwila.

16.11.2016

XXI Wielka Gala Integracji

Wielka Gala Integracji to największe święto osób niepełnosprawnych w Polsce, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podsumowujące roczne działania Integracji na rzecz osób z niepełnosprawnością.

15.11.2016

Festiwal Piosenki i Poezji Żołnierskiej w Konstantynowie Łódzkim

Festiwal integrujący środowiska osób niepełnosprawnych - Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa łódzkiego oraz zaprzyjaźnionych placówek, zorganizowany przez Stowarzyszenie "Czuję sercem" liczy sobie już kilka edycji. W tym roku na spotkaniu nie zabrakło również naszych artystów – był to ich debiut, ponieważ w Konstantynowie Łódzkim gościliśmy po raz pierwszy.

18.09.2016

Wypoczynek nad morzem

Tegoroczny wyjazd Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy to czterodniowy pobyt w Mrzeżynie – nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej, położonej w północno-zachodniej Polsce. Przemierzając trasę 600 km dotarliśmy na godzinę 8:30 do naszego ośrodka. Oczekując na zakwaterowanie postanowiliśmy udać się na zwiedzanie, które rozpoczęliśmy od portu będącego schronieniem dla niewielkiej floty rybackiej oraz ok 40 jachtów. Port wygląda bardzo malowniczo - jest otoczy dwoma falochronami na końcu których znajdują się latarnie. Z lewej strony sąsiaduje z dziką plażą, z której spoglądając w stronę zachodnią z odległości 14 km widać latarnię i zabudowę w Niechorzu. Z prawej strony falochronu również znajduje się plaża tzw. Kąpielisko Mrzeżyno Wschód, jako jedno z nielicznych w Polsce w sezonach 2005–2007, 2009–2014 zostało wyróżnione Błękitną Flagą – potwierdzającą najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz jakość wody. Pogoda dopisująca przez cały wyjazd pozwoliła nam już w porannych godzinach na spacer wzdłuż nabrzeża. Zachwycając się morzem, pływającymi statkami postanowiliśmy uwiecznić krajobrazy na wspólnych fotografiach. Powracając do ośrodka 1 zejściem od strony portu mijaliśmy pomnik Zaślubin z Morzem usytuowany na zalesionej wydmie. Główną jego częścią jest wielki głaz z umieszczoną na nim tablicą pamiątkową. 17 marca 1945 roku dowódca 1. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii z I Armii Wojska Polskiego mjr Stanisław Arkuszewski, wraz z delegacją kawalerzystów z 2 i 3 pułku ułanów, dokonał uroczystości Zaślubin.

13.08.2016

Wędkarska integracja Drzewicy i Żarnowa

W sobotę, 13 sierpnia obyły się kolejne Integracyjne zawody wędkarskie, zorganizowane przez koło PZW nr 5 „Drzewiczka” wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Drzewicy. W porównaniu z wcześniejszymi edycjami impreza miała dużo większy zasięg

Siłacze Społeczni
Siłacze Społeczni
11.08.2016

Wyjątkowi goście w Warsztacie

Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy otrzymał pomoc rzeczową w ramach ogólnopolskiej akcji „Zostań siłaczem społecznym”
11 sierpnia uczestników drzewickiego WTZ-etu spotkała wielka niespodzianka. Placówkę odwiedzili wyjątkowi goście – znani aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski. Artyści nie przybyli z pustymi rękoma.
Wizyta gwiazd ekranu była związana z kampanią „Wyrównujemy szanse” i akcją „Zostań siłaczem społecznym”, realizowaną przez Ministerstwo Rozwoju przy pomocy funduszy norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Inicjatywa ma uwrażliwić Polaków na problemy osób potrzebujących. Jej idea bazuje na postaci siłacza społecznego, który pomaga zagrożonym nierównością oraz wykluczeniem. W kampanię zaangażował się prawdziwy polski siłacz – wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy oraz podwójny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem, Piotr Małachowski.

06.07.2016

II Rajd Pieszy szlakiem „Hubala”

Trasa, którą przeszli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy wraz z opiekunami to odcinek 11 km. Szlak rozpoczyna się na ulicy Sikorskiego i niemal w większej części prowadzi lasem wzdłuż rzeki Brzuśnia. Po 20 minutach marszu dotarliśmy do części lasu zwanej przez lokalnych mieszkańców „Sacharynką”. W tym miejscu znajduje się pomnik upamiętniający śmierć ks. Stanisława Klimeckiego ówczesnego proboszcza drzewickiej parafii zamordowanego przez żołnierzy niemieckich 9 września 1939 r.

09.06.2016

XII Prezentacja Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach

W dniu 9 czerwca 2016 roku uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy wyruszyli w daleką drogę, aby wziąć udział w Koncercie Finałowym XII Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej Województwa Śląskiego w Łazach k/ Zawiercia.
Do udziału w występach artystycznych tegorocznego Koncertu finałowego XII Prezentacji zakwalifikowały się
W imprezie wzięło udział ok. 400 osób niepełnosprawnych i 50 opiekunów a także osoby zainteresowane działalnością warsztatów.
Organizatorzy, oprócz obejrzenia występów scenicznych niepełnosprawnych artystów oraz ich dorobku rękodzielniczego oferowali wiele dodatkowych atrakcji: wstępu do Parku Wodnego „Jura”, zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu.
Prezentacje WTZ-tów to impreza cykliczna o charakterze integracyjnym, której głównym celem jest aktywizacja artystyczna osób niepełnosprawnych oraz promocja ich twórczości poprzez występy sceniczne i wystawy wyrobów rękodzielniczych.
Podsumowaniem Koncertu Finałowego XII Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej był koncert „Jurajskiej Kapeli”
Za swój dorobek artystyczny- występ pt.: „ Bałkanica „ otrzymali dyplomy, indywidualne upominki oraz nagrodę główną dla całej placówki.
Musimy nadmienić, iż grupa z WTZ Drzewica była jedyną grupą artystów którzy tego dnia bisowali.
Cała lokalna społeczność, wszystkie osoby „sprawne inaczej „ wręcz szalały przy oprawie muzycznej występu uczestników -WTZ Drzewica.
Serdecznie dziękujemy za obecność - co prawda gościnną Pani Irenie Kwiecień, którą pojechała z Nami na wycieczkę i sprawowała opiekę medyczną nad całą Naszą grupą.

04.06.2016

Sprawni Inaczej z Wędką

04. 06. 2016 r. odbyły się już V Spławikowe Integracyjne Zawody Wędkarskie dla osób niepełnosprawnych w kategorii Spławik o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Drzewica zorganizowane przez Koło nr. 5 PZW „Drzewiczka” z siedzibą w Opocznie.
Punktualnie o godz. 8:30 nad drzewickim zalewem wędkarze z Koła nr 5 „Drzewiczka” czekali na uczestników i kadrę WTZ Drzewica. Zawody rozpoczęły się przywitaniem wszystkich zawodników oraz losowaniem stanowisk wędkarskich. Każdy uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy miał swojego opiekuna –wędkarza.
Sędzia Główny Krzysztof Kowal oraz sędziowie Bogdan Kowalski i Hieronim Milczarek oraz Sekretarz Józef Sadliński o godz. 9:00 rozpoczęli rywalizację o puchar Burmistrza Gminy i Miasta Drzewica.
Po trwających 2 godziny połowach zakończono zawody.
Sędziowie jednogłośnie po zważeniu komisyjnie ryb przyznali miejsca:
I – Franciszek Urbańczyk, którego opiekunem był Karol Gąsiorowski- 1370 pkt.
II – Łukasz Tępiński, którego opiekunem był Eugeniusz Nowakowski-1050 pkt.
III- Hieronim Studentkowski i Dominika Stempniak, których opiekunem był Hieronim Milczarek-800 pkt.
Honorowy patronat nad zawodami objął Burmistrz Gminy i Miasta Drzewica Janusz Reszelewski.
Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z panią kierownik Sylwią Gąsiorowską serdecznie podziękowali za pomysł i zaangażowanie Burmistrzowi Januszowi Reszelewskiemu i Prezesowi PZW Koła nr.5 „Drzewiczka” Józefowi Liwińskiemu i wszystkim wędkarzom ,wręczając przepiękne upominki w kształcie rybek - wykonane przez uczestników z pracowni plastycznej prowadzonej przez instruktor terapii zajęciowej p. Martę Marasek.
Uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy serdecznie dziękują za wspaniałą zabawę i opiekę podczas trwania zawodów wędkarskich wszystkim wędkarzom- Panom:
Pluta Maciej, Pyzik Kazimierz, Gąsiorowski Krzysztof, Wojtarek Andrzej, Hieronim Milczarek, Białek Zbigniew, Starus Zbigniew, Kowal Krzysztof, Józef Liwiński, Sadliński Józef, Stec Jerzy , Kowal Paweł, Nowakowski Eugeniusz, Gąsiorowski Karol, Kowalski Bogdan, Janusz Wiesław, Nowakowski Adam.
Po wręczeniu pucharów, dyplomów i słodkich upominków Prezes Koła Józef Liwiński zaprosił wszystkich na wspólne pieczenie kiełbasek przy pięknej słonecznej pogodzie.

20.05.2016

Świętowali po raz ósmy

Jest już tradycją, że w drugiej połowie maja osoby niepełnosprawne, przedstawiciele stowarzyszeń, władz, placówek - Ośrodków Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy spotykają się w Opocznie uczestnicząc w Powiatowym Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza dziekana Jana Serszyńskiego w intencji środowisk i osób niepełnosprawnych w kolegiacie św. Bartłomieja. Następnie spotkanie było kontynuowane w Miejskim Domu Kultury, gdzie przybyłych gości powitali: przewodnicząca Rady Powiatu Maria Barbara Chomicz oraz wicestarosta Marcin Baranowski.
W tym roku podczas występów artystycznych nasi podopieczni wraz z instruktorami zatańczyli tradycyjny staropolski taniec – Polonez, który został nagrodzony gromkimi brawami. W przygotowaniu występu pomagała Pani Alina Szymańska – instruktor tańca z RCK w Drzewicy.
Po występie uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Drzewicy przyszedł czas na podziękowania - starosta opoczyński Józef Róg wraz z przewodniczącą Rady Powiatu wręczając różę i list gratulacyjny podziękował organizacjom i fundacjom z naszego powiatu za pełne zaangażowanie w pracę i działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy.
Organizatorzy spotkania zaprosili także do wysłuchania koncertu tenora z opery łódzkiej Krzysztofa Marciniaka oraz sopranistki Agnieszki Makówki. Przy fortepianie akompaniowała Ewa Szpakowska.
Na koniec uroczystości układy taneczne zaprezentowała grupa Zahra Fitness działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Opocznie pod kierunkiem instruktorki Katarzyny Niewadzi.
Reakcja publiczności po każdym z występów i radość na twarzach uczestników spotkania potwierdzają ideę organizowania imprez integrujących środowiska osób niepełnosprawnych.

25.05.2018

Razem od dekady

Razem od dekady
9 lutego odbyły się uroczystości z okazji 10. rocznicy powstania Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy. Jubileuszowe obchody zostały zorganizowane w Regionalnym Centrum Kultury. Zgromadziły nie tylko podopiecznych, ich rodziny i kadrę WTZ, ale również gminnych i powiatowych samorządowców oraz przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących z placówką. Lista gości była bardzo długa, co świadczy o tym, że w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania drzewicki warsztat zyskał wielu przyjaciół i duże uznanie w lokalnym środowisku.
Główna część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej. Warto podkreślić, że uczestnicy i pracownicy WTZ siedzieli na scenie, podkreślając, że są jedną rodziną. Panie miały na sobie srebrne suknie, panowie założyli garnitury. Wrażenie robiła też efektowna, nawiązująca do jubileuszu dekoracja.
Po powitaniu kierowniczka Sylwia Gąsiorowska podsumowała dziesięciolecie WTZ w Drzewicy. - Głównym zadaniem naszej placówki jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych – zaznaczyła. - Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Pozwalają zdobyć wiadomości i umiejętności potrzebne do samodzielnego funkcjonowania, zwiększają zaradność, przygotowują do pracy zarobkowej. Dają także szansę wyjścia z domowej izolacji, poznania nowych ludzi i nawiązania znajomości.
WTZ rozpoczął działalność 15 grudnia 2005 r. w Domu Pomocy Społecznej. Oficjalne otwarcie odbyło się dokładnie 10 lat temu – w lutym 2006 roku. Pod koniec 2009 roku nastąpiła zmiana siedziby, co umożliwiło objęcie terapią dwudziestu pięciu osób. WTZ zajął parter gminnego budynku przy ulicy Braci Kobylańskich 26. Tu z powodzeniem funkcjonuje do dziś.
- Dziesięć lat to dużo czasu, ale dla nas minęły one bardzo szybko. Był to okres wytężonej pracy. Poznawaliśmy się, integrowaliśmy, wytyczaliśmy nowe cele i zadania, cieszyliśmy z sukcesów – dodała Sylwia Gąsiorowska, nie zapominając o osobach, które odeszły już na zawsze: Zdzisławie Wójciku, Ryszardzie Wrzosku, Bernadetcie Bubiec i Ewie Skałban.
Podkreśliła, że placówka ma dobre relacje z warsztatami terapii zajęciowej z Opoczna i Żarnowa. Wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, a od minionego roku również z Drzewickim Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”, organizuje integracyjne zawody sportowe. Ściśle współpracuje z drzewickimi wędkarzami zrzeszonymi w dwóch kołach, czego przykładem są doroczne zawody wędkarskie z udziałem niepełnosprawnych.
Podopieczni WTZ uczestniczą w konkursach artystycznych, zawodach sportowych i imprezach kulturalnych, osiągając liczne sukcesy o zasięgu krajowym a nawet międzynarodowym. Wybitnymi dokonaniami sportowymi mogą się pochwalić Łukasz Tępiński, Mariusz Tomczyk i Waldemar Górzyński, sukcesami na niwie plastycznej Ewa Białek, a w konkursach recytatorskich i muzycznych prym wiedzie Arkadiusz Nowak.
Sylwia Gąsiorowska podziękowała kadrze warsztatu, rodzicom i opiekunom, zaakcentowała zasługi samorządu. Ze strony podopiecznych poetyckie podziękowania złożył Franciszek Urbańczyk.
Z gratulacjami i życzeniami kolejnych jubileuszy pospieszyli goście. Burmistrz Janusz Reszelewski przyznał, że decyzja o utworzeniu WTZ w Drzewicy była jedną z tych, które dały samorządowcom najwięcej satysfakcji. - Drzewicka placówka wyszła daleko poza ramy działalności warsztatów terapii zajęciowej. Było to dobre dziesięć lat-ocenił.
Po oficjalnych przemówieniach zebrani obejrzeli film na temat 10-lecia WTZ, przygotowany w ramach zajęć informatycznych przez instruktora zawodu Michała Pomykałę. Później podziwiali część artystyczną. Polonez w wykonaniu uczestników i kadry warsztatu, przygotowany pod okiem Aliny Szymańskiej z RCK, został nagrodzony owacją na stojąco.
Uroczystości zakończyły się w sali konferencyjnej, gdzie przygotowano poczęstunek. Nie zabrakło jubileuszowego tortu oraz toastu lampką szampana za pomyślność WTZ w następnych dekadach.