Wydarzenia 2017


16.09.2017

I Spotkanie Integracyjne Osób Niepełnosprawnych „Sprawny Orlik”

16 września z inicjatywy drzewickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej i Animatora Orlika pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Drzewicy Janusza Reszelewskiego, odbyło się I Spotkanie Integracyjne Osób Niepełnosprawnych „Sprawny Orlik” Drzewica 2017. Pochmurna aura nie zepsuła zabawy, gdyż dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Drzewicy, spotkanie odbyło się na hali sportowej. Impreza integrowała uczestników WTZ z sekcją piłkarską trenującą na drzewickim Orliku. Spędzili oni ponad trzy godziny na zabawach, które bawiąc jednocześnie ukazywały problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne. Na zakończenie odbyły się mecze piłkarskie, między drużynami. Wygrali wszyscy, bo najważniejsze tego dnia było przełamanie barier. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy medal. Trzymamy kciuki za powodzenie organizacji kolejnych edycji Spotkań Integracyjnych.

07.09.2017

Nad Bałtykiem w Jastrzębiej Górze

Już po raz kolejny Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy spędzili swój letni wypoczynek nad morzem. Tym razem na miejsce pobytu wybraliśmy Jastrzębią Górę, nadmorską miejscowość oferującą wiele atrakcji turystycznych. Do ośrodka dotarliśmy o godzinie 10:00 mając czas na zakwaterowanie i zregenerowanie sił po kilkugodzinnej podróży.
Wypoczynek rozpoczęliśmy od spaceru nad morze. W Jastrzębiej Górze znajdują się trzy kąpieliska, wzdłuż których podziwialiśmy piękno nadmorskich fal, piaszczystej plaży – oddychając jodem. Wieczorem przeszliśmy na reprezentacyjny deptak, gdzie każdy mógł zakupić pamiątki, posiedzieć przy fontannie, spacerować bulwarem.
Piątek to wyjazd do Władysławowa, położonego nad otwartym morzem i Zatoką Pucką, a także w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego stanowiącego jeden z walorów turystycznych. W mieście odwiedziliśmy port morski, którego część stanowi zachodni falochron pełniący także funkcję turystycznego mola. Z falochronu przeszliśmy na plażę udając się jednym z zejść do centrum Władysławowa – jednego z deptaków; Alei Gwiazd na której znajdują się chodnikowe gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców polskich i trzech zagranicznych. Promenada rozciąga się od ul. Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze. Oprócz gwiazd sportu z prawej strony alei znajduje się rzeźba szczytów Himalai poświęcona najwybitniejszym polskim alpinistą. W drodze powrotnej do Jastrzębiej Góry zatrzymaliśmy się na Rozewiu, wchodząc na latarnię. Latarnia na Przylądku Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Popołudnie to czas wolny i ponowne zwiedzanie Jastrzębiej Góry. Tym razem udaliśmy się do kamienia pamiątkowego „Gwiazdy Północy”. Według pomiarów z listopada 2003 roku przeprowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni, jest to najbardziej wysunięty punkt na północy Polski, dokładnie 2 metry dalej niż przylądek Rozewie.
Trzeciego dnia ponownie wypoczywaliśmy na plaży w Jastrzębiej Górze, jednak część grupy postanowiła przejść pieszo wzdłuż nabrzeża, które w połowie drogi do wspomnianej już latarni przechodzi w kamieniste podłoże. Nabrzeże jest częścią Rezerwatu Przylądka Rozewie.
Po obiedzie przejechaliśmy na Hel. Przechodząc kilkanaście metrów z parkingu naszym oczom ukazał się Port morski Hel – cywilny port w południowej części Mierzei Helskiej, stanowiący bazę dla floty rybackiej i żeglugi turystycznej. Obejmuje przystań rybacką, jachtową, pasażerską, a także morskie przejście graniczne, przez które odbywa się ruch osobowy i towarowy. Spacerując wzdłuż prawej części falochronu dotarliśmy do latarni nawigacyjnych, mając możliwość podziwiania statków pływających po stronie Gdyni. Z lewej strony rozciągał się widok na infrastrukturą wojskową – Muzeum Obrony Wybrzeża.
Najbardziej uznaną najciekawszą atrakcją było helskie fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Zapoznaliśmy się z historią życia fok mogąc podziwiać te zwierzęta podczas pory karmienia, poznając problemy ochrony przyrody Bałtyku.
W niedzielę udaliśmy się do Karwi, miejscowości znanej już z poprzednich wyjazdów – spędzając czas na plaży, również nieliczna grupa postanowiła przemierzyć trasę pieszo do Jastrzębiej Góry. Był to ostatni punkt naszej wycieczki – nadeszła chwila powrotu w deszczowej aurze, pełna wspomnień które pozostaną w naszej pamięci

07.06.2017

Z pieśniami cygańskimi w Łazach

Podczas XIII Prezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej grupa z Drzewicy wykonała dwa utwory połączone z układem tanecznym w strojach cygańskich – „Moja Cyganko” oraz „Cyganeczka Zosia”. Wokalista Wojciech Nita już po zaśpiewaniu pierwszej zwrotki piosenki porwał publiczność zasiadającą przed sceną do tańca.
Oprócz Uczestników z WTZ Drzewica na scenie wystąpili między innymi podopieczni z: Będzina, Olkusza, Lublińca, Zawiercia, Gliwic, Częstochowy…
Wszystkie prezentacje przepełnione były wrażliwością i przejęciem artystów. Zaprezentowano znane i lubiane przeboje, jak również utwory utrzymane w klimacie lat trzydziestych ubiegłego stulecia.

08.06.2017

X Integracyjne Zawody Sportowe z ZSPg w Drzewicy

W czwartek, 8 czerwca 2017 roku po raz dziesiąty rozegrano Integracyjne Zawody Sportowe z udziałem podopiecznych i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy oraz wolontariuszy Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. Uczestnicy przystąpili do rywalizacji w grach, zabawach i konkurencjach sportowych przygotowanych przez nauczycieli Piotra Podogrockiego i Edytę Bartos. W tym dniu wyniki były sprawą drugorzędną, ponieważ liczyła się głównie dobra zabawa. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali złote medale, a także drobne upominki rzeczowe wręczone przez Dyrektora ZSPg w Drzewicy Mariana Pisarskiego oraz Prezesa Zarządu DCW Dominika Niemirskiego. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.

28.05.2017

XVI Festiwal Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym

Historia Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym ma swój początek w maju 2002 roku. Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mroczkowie Gościnnym ksiądz Jacenty Wolski chcąc w szczególny sposób uczcić Maryję po raz pierwszy zaprosił dzieci z rodzinami do miejscowego parku na modlitwę ku czci Maryi Matki. Dzieci przygotowały pieśni wielbiące Najlepszą z Matek. Ta majowa modlitwa była dużym przeżyciem dla całej parafii. Dostrzegając zaangażowanie parafian proboszcz zaprosił na kolejną majówkę za rok - inicjatywa trwa już XVI edycję.
W tym roku mogliśmy wysłuchać występów dzieci, młodzieży ze szkół: podstawowych, gimnazjalnych, jaki i średnich; zespołów parafialnych; młodzieżowej orkiestry dętej z Gielniowa. Wśród uczestników nie zabrakło również Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej – z Drzewicy i Żarnowa. Arkadiusz Nowak z WTZ Drzewica wykonał dwie pieśni: „Czarna Madonno”; „Matko, która nas znasz”.

19.05.2017

IX Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Opocznie

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kolegiacie św. Bartłomieja, której przewodniczył ks. kan. Jan Serszyński wraz z ks. Janem Drewniakiem oraz ks. Jacentym Wolskim, natomiast oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczno-wokalny Cantabile. Następnie uroczystym przemarszem, w otoczeniu radosnej muzyki, wszyscy zebrani udali się do MDK w Opocznie.

06.04.2017

„Droga do Jerozolimy”

Tydzień przed zbliżającym się czasem Świąt Wielkanocnych pojechaliśmy do miejscowości Inowłódz, aby uczestniczyć w widowisku Droga do Jerozolimy. Wydarzenia poprzedzające śmierć Jezusa Chrystusa rozgrywały się wśród ruin Zamku Kazimierza Wielkiego. Przemierzając wjazd i bramę prowadzącą na dziedziniec zamku, monumentalne mury i podziemia przenieśliśmy się na czas tej niezwykłej inscenizacji do nowotestamentowej Jerozolimy, której mieszkańcy entuzjastycznie witali swego wybawcę i króla.
Kiedy Jezus żył i chodził po ziemi zgodnie ze zwyczajem wielokrotnie w święto Paschy odbywał podróż do tego świętego miasta. Tam dokonywały się wielkie rzeczy decydujące o losie całej ludzkości.
Wyruszając wraz z aktorami w drogę do Jerozolimy obrazującymi postacie znane z kart Pisma Świętego, zobaczyliśmy czym wtedy żyło to miasto, będąc świadkami cudów, które Jezus czynił, idąc z nim do wieczernika i ogrodu Getsemane, na sąd do Piłata, pod krzyż na Golgotę… poczuliśmy atmosferę wydarzeń i ostatnich chwil życia Tego przez, którego śmierć i zmartwychwstanie dokonało się zbawienie świata.

28.03.2017

Międzynarodowy Dzień Teatru 2017

Celem dwudniowego spotkania zorganizowanego przez Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy była wymiana doświadczeń teatralnych, jak również rozpowszechnianie sztuki i literatury. Zgromadzona publiczność mogła obejrzeć spektakl teatralny „Ostatnia Róża” w wykonaniu Grupy Sermo z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, przedstawienie Grupy Nowinki „Mała Samotna Królewna” z RCK w Drzewica. Nie zabrakło na scenie również artystów z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy, którzy zaprezentowali inscenizację muzyczno-taneczną pt. „Miłość Niejedno ma Imię”.

09.02.2017

Praktyki zawodowe w ramach zajęć Praktycznej Nauki Zawodu

Z początkiem lutego Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drzewicy rozpoczęli udział w praktykach zawodowych odbywających się w bibliotece Samorządowej Gminy i Miasta Drzewica oraz Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy.
W bibliotece praktykanci zdobywają wiedzę między innymi z zakresu funkcjonowania wypożyczalni, czytelni, sposobu katalogowania, archiwizacji literatury i dokumentów (również z użyciem systemu informatycznego), mają możliwość korzystania z kawiarenki internetowej.
Drugą instytucją, w której prowadzone są praktyki jest Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy z uwzględnieniem pracowni plastycznej. W tej pracowni w ramach zajęć Uczestnicy pomagają w aktualizacji wystaw malarskich, tworzą figury z porcelany, uczą się podstaw rysunku, tworzą drewniane ozdoby, są zapoznawani z nowymi technikami plastycznymi…
Praktyki spotkały się z dużą aprobatą wśród podopiecznych WTZ – zgodnie z harmonogramem będą odbywać się przez cały rok w ramach kolejnych zajęć: teatralnych, tanecznych, obsługi sceny i urządzeń audiowizualnych.